توليد محصولات بازيافتي | پرك بازيافتي | گرانول بازيافتي
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 10
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 1247
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است

پرك پت هات واش چيست؟

نوعي پلاستيك كه غالبا حجم زيادي از ضايعات را تشكيل مي دهند پت نام دارند كه اگر پت ها به صورت اصولي بازيافت شود مي توانند براي شما كسب و كار پر رونقي را به وجود آورند. اين مواد پلاستيكي در ابتدا بايد آسياب شوند كه به اين كار پرك گفته مي شود پس پرك پت هات واش يعني پت هاي آسياب شده اي كه در دستگاه هات واش شسته شده اند. اگر شما در كار بازيافت پت به دنبال سودآوري بيشتري هستيد بهتر است بدانيد كه در كار بازيافت پت، عددها و فاكتورهايي وجود دارد كه بايد در زمان پرك پت هات واش به آن توجه بسياري داشته باشيد زيرا تنها پرك پت هايي خريداري مي شوند كه مطابق با معيارهاي اساسي به دست آمده بوده و قابليت استفاده در كارخانجات مختلف را داشته باشند.

پت بازيافتي

اصولي كه در بازيافت پت بايد رعايت شود

ضايعات پلاستيكي كه از سطح شهر جمع آوري مي شوند معمولا در دو گروه مجزا طبقه بندي مي شوند. گروه اول:ضايعاتي كه رنگي بوده و در اشكال مختلف هستند مانند هر نوع ظرف پلاستيكي، سبدها، مشمع و....و گروه ديگر پت ها نيز مي باشند، امروزه با توجه به كاربردهاي زيادي كه پت ها در كارخانجات نساجي پيدا كرده اند رقابت شديدي در ميان پت هاي تازه همچنين پت هاي دست دوم به وجود آمده است. بنابراين با توجه به سودآوري بيشتري كه پت هاي بازيافتي يا همان پرك پت ها نسبت به پت هاي تازه براي كارخانجات استفاده كننده دارند بيشتر توليد كنندگان بازيافت مواد پلاستيكي سعي دارند فعاليت خود را در بازيافت پت هاي دست دوم و پرك پت گسترش دهند. زيرا پت هاي بازيافت شده در عصر حاضر علاوه بر توليد منسوجات پلي استري ديده شده است كه برخي از واحدهاي توليدي اين توانايي را به دست آورده اند تا مرغوب ترين پرك پت هات واش را با برخي مواد تقويت كننده آميزه سازي كرده و نمونه هاي مختلفي از وسايل مقاوم و محكم ديگري را توليد كنند.

گرانول بازيافتي چيست؟

گرانول ها به گلوله هاي بسيار كوچكي گفته مي شود كه طي فرايند توليد پليمر به كمك كاترهاي مخصوصي به شكل گلوله هاي ساچمه اي مانندي بريده مي شوند. بنابراين گرانول نوع خاصي از پليمر نبوده بلكه تنها به اشكال گلوله اي شكل پليمرها، گرانول گفته مي شود. همانطور كه مي دانيد سالانه حجم قابل توجهي زباله هاي پلاستيكي در جهان توليد مي شود كه وجود آنها در طبيعت سلامت آن را به خطر مي اندازد. از آنجايي كه بازيافت زباله هاي پلاستيكي به دليل ساختاري كه دارند، سال هاي زيادي طول مي كشد بنابراين امروزه تكنيك هايي بوجود آمده است كه بتوان با استفاده از زباله هاي پلاستيكي محصولات تازه را توليد و مجددا روانه بازار كرد. كه در ادامه مقاله شما را بيشتر با اين موضوع و تكنيك هاي بازيافت زباله هاي پلاستيكي آشنا خواهيم كرد.

گرانول بازيافتي

روش هاي توليد انواع گرانول

توليد گرانول بازيافتي به 2 روش خطوط گرانول رشته اي و خطوط گرانول خشك انجام مي شود كه اين 2 روش به شرح ذيل مي باشند: 1. خطوط توليد گرانول رشته اي: در اين روش در مرحله اول، ضايعات پلاستيكي در دستگاه گرانول ساز ذوب و بعد از آن از صافي هاي فلزي عبور داده مي شوند تا رشته هايي از پلاستيك ذوب شده از داخل صافي ها بيرون بيايد. اين رشته ها بعد از عبور از يك استخر آب به داخل آسياب كوچكي وارد شده و در آنجا تكه تكه مي شوند. در مرحله آخر اين رشته هاي تكه تكه شده تحت فرايندهايي خشك خواهند شد. ساخت ماشين آلات مورد نياز براي راه اندازي خطوط توليد انواع گرانول رشته اي بسيار راحت بوده و به همين دليل در ايران بيشتر كاربرد دارد. لازم به ذكر است كه گرانول بازيافتي توليد شده از اين روش داراي گوشه هاي ناصاف و تيزي بوده كه اين عامل باعث مي شود شباهت چنداني با گرانول هايي كه مواد تازه دارند، نداشته باشد. 2. خطوط توليد گرانول خشك: در خطوط توليد گرانول خشك، پلاستيك هاي خرد شده بعد از ورود به دستگاه گرانول ساز ذوب شده و سپس از صافي هايي كه سوراخ هاي بسيار ريزي دارند، عبور داده مي شوند. پلاستيك هاي ذوب شده اي كه در اين مرحله خارج مي شوند توسط تيغه هايي كه سرعت بسيار بالايي دارند، خرد و سپس توسط يك مكنده، كشيده مي شوند. پلاستيك هاي خرد شده در مسير عبور از لوله هاي مكنده خشك و سپس به مخزن بزرگ تري وارد شده و در آنجا عمل افت فشار صورت مي گيرد كه اين افت فشار باعث مي شود گرانول هاي باز وزن بيشتر به پايين مخزن هدايت شوند.

پت بازيافتي چيست؟

در دنياي شيمي پلي استرها به عنوان عضوي از خانواده ي پليمرها به شمار مي روند. پت يك پليمر است كه از قضا در رسته ي پلي استر ها قرار دارد. نام علمي پت، پلي اتيلن ترفتالات ( PolyEthylene Terephthalate) بوده و از زنجيره هاي غول پيكر به هم پيوسته تشكيل شده است. پت ها در فرايند توليد، انرژي زيادي استفاده نمي كنند، شفاف و انعطاف پذيرند و در برابر ضربه مقاومند. پت ها سبك هستند به همين دليل حمل و نقل شان آسان است. اين محصول از گاز و رطوبت موجود در نوشيدني ها به خوبي نگهداري مي كند. با تمام اين مزايا اما اين محصولات به دليل برگشت ناپذير بودن باعث افزايش زائدات دفعي مي شوند و روز به روز بر حجم زباله هاي توليدي مي افزايند. اگر بخواهيم راه حلي براي مشكلات مطرح شده بيابيم به بازيافت مي رسيم. پت ها قابل بازيافت هستند و حتي مي توان با سرمايه گذاري در آنها سود بسيار خوبي نيز به دست آورد.

در مورد گرانول مستربچ بيشتر بدانيد.

خريد پت بازيافتي

اهميت بازيافت پت

شايد بسياري از افراد تاكنون به اهميت بازيافت كردن پت ها توجه نكرده باشند. اما لازم است بدانيد امروزه مصرف انواع نوشيدني ها در بطري هاي پلي استر در حال افزايش بوده كه اين امر مي تواند به راحتي پسماند هاي متعدد ايجاد كرده و مشكلات زيادي نيز به همراه داشته باشد. ترويج روحيه راحت طلبي اين امر را به وجود آورده است كه استفاده از بطري هاي دور انداختني به جاي بطري هاي شيشه اي بسيار زياد شود. حال اگر اين ميزان مصرف از نوشيدني هايي در بطري هاي پلي استر ادامه پيدا كند طبيعتاً مشكلات زيست محيطي زيادي به وجود خواهد آمد و مشاهده مي شود كه مصرف كنندگان و توليد كنندگان نيز هيچ گونه مسئوليتي در جمع آوري اين بطري هاي خالي ندارد. با اين حال طبيعتاً استفاده از بطري هاي پت مي تواند بسيار درست و به جا باشد. براي بازيافت مواد مختلف مشاهده مي شود كه در بعضي از كشورها تعيين قيمت هاي آغاز شده به طوري كه اگر كسي بطري را بازگرداند پول كمتري براي مصرف محصول مي پردازند و هر كسي كه بطري را دور بيندازد بايد هزينه اي نيز در مقابل آلوده سازي پرداخت كند. حال هنگامي كه از بطري هاي پت استفاده مي شود به راحتي مي توان اقدام به بازيافت اين قوطي ها كرد و از بسياري از مشكلات جلوگيري نمود. اگر چه تاسيس كارخانه هاي بازيافت در كوتاه مدت ميسر نمي باشد و هزينه زيادي در بر دارد اما در حال حاضر شركت هايي براي توليد پت بازيافتي راه اندازي شده است و در بسياري از اين شركت ها مشاهده مي شود كه اقدام به خريد و فروش پرك پت شده است.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۵۳:۴۹ ] [ آرزو آخوندزاده ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب